Projekty filmowe

Wszystkie filmy dostępne są w trzech lokalizacjach: na stronie internetowej www.1943.pl, profilu społecznościowym FB i kanale YouTube MGW.

Historia getta warszawskiego

Aby ułatwić zadanie nauczycielom i edukatorom, którzy są zainteresowani prowadzeniem zajęć z historii getta warszawskiego, studio FixaFilm specjalnie na zlecenie Działu Edukacji MGW przygotowało krótkometrażowy film dokumentalny, w przystępny sposób opowiadający o powstaniu i funkcjonowaniu największego getta w okupowanej Europie. W filmie wykorzystane zostały archiwalne fotografie i nagrania (m.in. z archiwum United States Holocaust Memorial Archiwum i Yad Vashem), fragmenty tekstów literackich oraz relację Ocalałej Barbary Marlow.

Getto w literaturze

„Getto w literaturze” przybliża cztery publikacje: „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall, „Rozmowy z katem” Kazimierza Moczarskiego, „Campo di Fiori” Czesława Miłosza i „Wspomnienia. Moja wersja” Wacława Izaaka Kornbluma. Celem projektu jest ukazanie getta z trzech perspektyw: ofiary, kata i świadka.
Krótkie etiudy filmowe  pokazują sposób widzenia tematyki getta przez młodych ludzi. Jest to jednocześnie ich teatralna interpretacja fragmentów wspomnianych tekstów literackich. W każdym z odcinków jego bohaterowie poznają także miejsca, które pojawiają się w utworach, konfrontując je z dzisiejszą Warszawą.
Projekt został zrealizowany według pomysłu i scenariusza dr Wiesławy Młynarczyk z Działu Edukacji MGW. Wzięli w nim udział reżyser Paweł Passini i młodzież z Ogniska Teatralnego „U Machulskich”.
Prezentacja cyklu towarzyszyła obchodom 80. rocznicy zamknięcia granic getta warszawskiego, organizowanym przez Muzeum Getta Warszawskiego wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i TSKŻ-Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce.

Armia Krajowa wobec tragedii polskich Żydów w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa”

Zapraszamy na cykl wywiadów filmowych, które zostały zrealizowane w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022, przy współpracy ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej. Swoimi wspomnieniami z czasu okupacji, jak i lat poprzedzających wojnę, podzielili się działacze ruchu oporu: żołnierze podziemia i harcerze, a także osoby Ocalałe z Zagłady.
Cykl 30 wywiadów został przygotowany przez dział edukacji i wpisuje się w działalność #MGWonline. Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  1. Tadeusz Filipkowski
  2. Janina Rożecka
  3. Barbara Marlow
  4. Sławomir Pocztarski
  5. Wacław (Izaak) Kornblum
  6. Teresa Antonietta Frącek
  7. Witold Kruczek Abuładze
  8. Janina Garbień
  9. Larissa Cain
  10. Teresa Stanek
  11. Stefan Laube
  12. Halina Rogozińska
  13. Katarzyna Meloch
  14. Elżbieta Borowiak
  15. Zbiegniew Daab
  16. Stanisława Kociełowicz
  17. Jerzy Mindziukiewicz
  18. Michał Bauer
  19. Elżbieta Brzuska
  20. Eugeniusz Tyrajski
  21. Antoni Łapiński
  22. Ryszard Pająk
  23. Daniela Ogińska
  24. Jerzy Żelaśkiewicz
  25. Zbigniew Galperyn
  26. Tadeusz Belerski
  27. Marian Kalwary
  28. Andrzej Szamotulski
  29. Wojciech Topiński
  30. dr Adam Puławski

Przesłanie

To projekt filmowy, który powstał z materiału nagranego przy realizacji innego projektu Działu Edukacji MGW – „AK wobec tragedii polskich Żydów”, będącego częścią programu MKiDN – „Niepodległa”. Z zarejestrowanych wówczas wywiadów wybrane zostały fragmenty dotyczące powstania i funkcjonowania warszawskiego getta – od momentu jego utworzenia do tragicznego końca, oraz wypowiedzi mówiące o przedwojennej, żydowsko-polskiej Warszawie.
Przesłanie to główna myśl zawarta w poszczególnych  wypowiedziach – każdy z nas może znaleźć ją w innym fragmencie prezentowanych wspomnień.

  1. Wojna będzie
  2. Getto nie powstało z dnia na dzień
  3. I było coraz więcej i więcej ludzi
  4. Dzieci umierały na ulicy
  5. Tej nocy było zdecydowane, że ja muszę wyjść z getta
  6. Słowo Umschlagplatz było na ustach wszystkich
  7. Ten dym to się widziało z wielu kilometrów poza Warszawą
  8. To nie była rodzina tradycyjna
  9. Ze szkoły pamiętam
  10. Były różne sklepiki, stragany, wózki

Spacery varsavianistyczne  „Śladami getta”

Spacery varsavianistyczne „Śladami getta” to filmowy cykl 16 felietonów, ukazujących historię miejsc i związanych z nimi ludzi. Zaprezentowane zostały:

  1. Umschlagplatz;
  2. Kopiec Anielewicza;
  3. Pomnik Szmula Zygielbojma;
  4. Pomnik Bohaterów Getta;
  5. Plac Grzybowski;
  6. ul. Mariańska i Szkoła Pielęgniarstwa;
  7. Synagoga Nożyków;
  8. Wielka Synagoga na Tłomackiem;
  9. ul. Nalewki;
  10. Kinoteatr Femina;
  11. Sądy na Lesznie;
  12. ul. Chłodna;
  13. ul. Waliców;
  14. Mur getta;
  15. Cmentarz Żydowski przy ul. Okopowej;
  16. Szpital Bersohnów i Baumanów – miejsce, w którym powstanie wystawa stała Muzeum Getta Warszawskiego.

Prezentacja cyklu towarzyszyła obchodom 80. rocznicy zamknięcia granic getta warszawskiego, zorganizowanym przez Muzeum Getta Warszawskiego wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i TSKŻ-Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce. Główne obchody przypadły na dzień 16 listopada 2020 r.

Obraz społeczności żydowskiej w oczach sąsiadów

Zapraszamy do obejrzenia kolejnego cyklu wywiadów filmowych zrealizowanych w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022. Tym razem swoimi wspomnieniami podzielili się mieszkańcy Warszawy, Łodzi, Wilna, Nowogródka, Oświęcimia, Mińska Mazowieckiego, Tykocina i Bliżyna. Opowiedzieli o swoich żydowskich sąsiadach, o wydarzeniach ze wspólnej – a od pewnego momentu już osobnej historii, które zostały w ich pamięci.

  1. Zbigniew Antoni Kruszewski – Warszawa
  2. Tadeusz Borowski I – Łódź, Bałuty
  3. Tadeusz Borowski II – Łódź, Bałuty
  4. Maria Aldona Kozłowska – Wilno, Ponary
  5. Teresa Kazimiera Fiedorowicz – Nowogródek
  6. Marian Górnicki – Oświęcim, Pilica
  7. Mirosław Lissowski I – Mińsk Mazowiecki
  8. Mirosław Lissowski II – Mińsk Mazowiecki
  9. Antonina Andruszkiewicz – Tykocin
  10. Ryszard Wrona – Bliżyn

Cykl 10 wywiadów został przygotowany przez dział edukacji i wpisuje się w działalność #MGWonline. Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.