Ten dym to się widziało z wielu kilometrów poza Warszawą

„Weź dziecko na ramiona, zobaczysz, jak się Żydki palą” – takie komentarze usłyszał nastoletni harcerz Szarych Szeregów, Tadeusz Filipkowski (ur. 1932), ze strony mieszkańców warszawskiej Woli obserwujących płonące getto. Siódmy odcinek cyklu „Przesłanie”, zatytułowany Ten dym to się widziało z wielu kilometrów poza Warszawą, skupia się na powstaniu w getcie warszawskim oraz reakcjom zza drugiej strony muru, którymi dzielą się:

  • Sławomir Pocztarski (ur. 1930) – członek Szarych Szeregów, uczestnik Powstania Warszawskiego;
  • Stefan Laube (ur. 1930) – członek Szarych Szeregów, uczestnik Powstania Warszawskiego;
  • Barbara Marlow (ur. 1931) – Ocalała, która jako harcerka uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim.

Siódma część cyklu filmów zatytułowanego „Przesłanie” – Ten dym to się widziało z wielu kilometrów poza Warszawą – powstałego z materiału nagranego przy realizacji projektu Działu Edukacji MGW „AK wobec tragedii polskich Żydów”, będącego częścią programu MKiDN – „Niepodległa”. Z zarejestrowanych wówczas wywiadów wybraliśmy fragmenty dotyczące powstania i funkcjonowania warszawskiego getta – od momentu jego utworzenia do tragicznego końca, oraz wypowiedzi mówiące o przedwojennej, żydowsko-polskiej Warszawie.

Przesłanie to główna myśl zawarta w czyjejś wypowiedzi – każdy z nas może znaleźć ją w innym fragmencie prezentowanych wspomnień.