Halina Rogozińska

„Mój ojciec kazał mi się odwdzięczyć za to, że dzięki tym pieniądzom od pana przeżyliśmy” wspomina słowa młodego żydowskiego agenta NKWD Halina Rogozińska z d. Rutkowska (ur. 1926), łączniczka i sanitariuszka w Powstaniu Warszawskim, po czym dodaje: „jemu zawdzięczam życie”. Opowiada o przedwojennych relacjach z płockimi Żydami, dramatycznej sytuacji w Działdowie oraz zaangażowaniu swojego starszego rodzeństwa w pomoc mieszkańcom warszawskiego getta.

Zapraszamy na cykl wywiadów filmowych, które zostały zrealizowane w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022, przy współpracy ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej. Swoimi wspomnieniami z czasu okupacji, jak i lat poprzedzających wojnę, podzielili się działacze ruchu oporu: żołnierze podziemia i harcerze, a także osoby Ocalałe z Zagłady.

Filmy dostępne są w trzech lokalizacjach: na stronie internetowej www.1943.pl, profilu społecznościowym FB i kanale YouTube MGW.

Cykl 30 wywiadów został przygotowany przez dział edukacji i wpisuje się w działalność #MGWonline. Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.