Jerzy Żelaśkiewicz

Żołnierz konspiracyjny Armii Krajowej, Jerzy Żelaśkiewicz (ur. 1926) był świadkiem okupacyjnych wydarzeń w Książu Wielkim, w tym Zagłady lokalnej społeczności żydowskiej. „Straszne rzeczy się wtedy działy” – mówi, relacjonując przypadki denuncjacji, mordowania Żydów lub przejmowania ich majątku. Wspomina również o uratowanym przez swoją rodzinę żydowskim rodzeństwie z sąsiedztwa.

Zapraszamy na cykl wywiadów filmowych, które zostały zrealizowane w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022, przy współpracy ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej. Swoimi wspomnieniami z czasu okupacji, jak i lat poprzedzających wojnę, podzielili się działacze ruchu oporu: żołnierze podziemia i harcerze, a także osoby Ocalałe z Zagłady.

Filmy dostępne są w trzech lokalizacjach: na stronie internetowej www.1943.pl, profilu społecznościowym FB i kanale YouTube MGW.

Cykl 30 wywiadów został przygotowany przez dział edukacji i wpisuje się w działalność #MGWonline. Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.