Teresa Stanek

W dziesiątym odcinku cyklu poznajemy relację Teresy Stanek z d. Jasińskiej, członkini Szarych Szeregów i Armii Krajowej, w której otoczeniu było „nie do zaakceptowania, że byli szmalcownicy. To, że Polacy donosili na Polaków łykało się łatwiej niż to, że donoszono na bezbronnych Żydów.” Opowiada o swojej zaangażowanej konspiracyjnie rodzinie oraz szmuglowaniu żywności do kieleckiego getta.

Zapraszamy na cykl wywiadów filmowych, które zostały zrealizowane w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022, przy współpracy ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej. Swoimi wspomnieniami z czasu okupacji, jak i lat poprzedzających wojnę, podzielili się działacze ruchu oporu: żołnierze podziemia i harcerze, a także osoby Ocalałe z Zagłady.

Filmy dostępne są w trzech lokalizacjach: na stronie internetowej www.1943.pl, profilu społecznościowym FB i kanale YouTube MGW.

Cykl 30 wywiadów został przygotowany przez dział edukacji i wpisuje się w działalność #MGWonline. Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.