Witold Kruczek Abuładze

Bohaterem siódmej odsłony cyklu jest urodzony 1 stycznia 1922 r. Witold Kruczek Abuładze, pseudonim „Kruk”, uczestnik Powstania Warszawskiego, który we wrześniu 1939 r. mieszkał w Częstochowie. W częstochowskim getcie znalazł się jego kolega Rysiek. Witold Kruczek zainicjował jego ratowanie: „Rysiek opowiedział mi o swojej sytuacji i postanowiłem mu pomóc”.

Zapraszamy na cykl wywiadów filmowych, które zostały zrealizowane w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022, przy współpracy ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej. Swoimi wspomnieniami z czasu okupacji, jak i lat poprzedzających wojnę, podzielili się działacze ruchu oporu: żołnierze podziemia i harcerze, a także osoby Ocalałe z Zagłady.

Filmy dostępne są w trzech lokalizacjach: na stronie internetowej www.1943.pl, profilu społecznościowym FB i kanale YouTube MGW.

Cykl 30 wywiadów został przygotowany przez dział edukacji i wpisuje się w działalność #MGWonline. Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.