Marian Kalwary

Ocalały Marian Kalwary (ur. 1930) dzieli się swoimi wspomnieniami od momentu przesiedlenia do tzw. Małego Getta, poprzez pełne kontrastów i postępującej degradacji życie w nim, aż do momentu ucieczki na tzw. aryjską stronę. „Zupełnie tak, jakbym znalazł się na jakiejś innej planecie” – podsumowuje swój pierwszy wieczór spędzony poza murami getta.

Zapraszamy na cykl wywiadów filmowych, które zostały zrealizowane w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022, przy współpracy ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej. Swoimi wspomnieniami z czasu okupacji, jak i lat poprzedzających wojnę, podzielili się działacze ruchu oporu: żołnierze podziemia i harcerze, a także osoby Ocalałe z Zagłady.

Filmy dostępne są w trzech lokalizacjach: na stronie internetowej www.1943.pl, profilu społecznościowym FB i kanale YouTube MGW.

Cykl 30 wywiadów został przygotowany przez dział edukacji i wpisuje się w działalność #MGWonline. Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.