Tadeusz Filipkowski

„Różnica (…) jak się czuł Polak, a jak straszliwie musiał się czuć Żyd, który był ściganym zwierzęciem” – mówi Tadeusz Filipkowski (1932–2020), harcerz Szarych Szeregów i uczestnik Powstania Warszawskiego. W pierwszym wywiadzie z serii „Niepodległa” poznajemy jego relację z okresu powstania w getcie warszawskim oraz zaobserwowane przez niego reakcje polskiej ludności. Wspomina on również, jak sam został wzięty przez pomyłkę za Żyda ukrywającego się po tzw. aryjskiej stronie oraz ryzyko, które podjęła jego ciotka, ukrywając w swoim mieszkaniu 3-osobową żydowską rodzinę.

Zapraszamy na cykl wywiadów filmowych, które zostały zrealizowane w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022, przy współpracy ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej. Swoimi wspomnieniami z czasu okupacji, jak i lat poprzedzających wojnę, podzielili się działacze ruchu oporu: żołnierze podziemia i harcerze, a także osoby Ocalałe z Zagłady.

Filmy dostępne są w trzech lokalizacjach: na stronie internetowej www.1943.pl, profilu społecznościowym FB i kanale YouTube MGW.

Cykl 30 wywiadów został przygotowany przez dział edukacji i wpisuje się w działalność #MGWonline. Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.