Marian Górnicki – Oświęcim, Pilica

Mieszkający od urodzenia w Oświęcimiu mówi: „w samym Oświęcimiu było tyle samo Żydów, co katolików.” Jego najbliższym kolegą był Żyd, Lolek Ajchler. Rodzina Górnickich, tak jak wiele polskich rodzin mieszkających w pobliżu założonego przez Niemców obozu Auschwitz została przesiedlona do Pilicy. Relacjonuje rozmaite epizody z czasu wojny oraz bezpośrednio po jej zakończeniu: zastrzelenie młodego Żyda przez niemieckiego żandarma, wysiedlenie miejscowych Żydów do getta w Wolbromiu, powieszenie Rudolfa Hößa.

Zapraszamy do obejrzenia kolejnego cyklu wywiadów filmowych zrealizowanych w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022. Tym razem swoimi wspomnieniami podzielili się mieszkańcy Warszawy, Łodzi, Wilna, Nowogródka, Oświęcimia, Mińska Mazowieckiego, Tykocina i Bliżyna. Opowiedzieli o swoich żydowskich sąsiadach, o wydarzeniach ze wspólnej – a od pewnego momentu już osobnej historii, które zostały w ich pamięci.

Cykl 10 wywiadów został przygotowany przez dział edukacji i wpisuje się w działalność #MGWonline. Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.