To nie była rodzina tradycyjna

„W życiu nie byłem w synagodze. Świąt się u nas w ogóle nie obchodziło” – mówi Ocalony Marian Kalwary (ur. 1930) w ósmym odcinku cyklu „Przesłanie”, zatytułowanym To nie była rodzina tradycyjna. Żydowska Warszawa XX-lecia międzywojennego cechowała się dużym zróżnicowaniem kulturowym, politycznym oraz religijnym, tworząc w efekcie bogaty, mozaikowy obraz. W niniejszym filmie o swoich rodzinach i przedwojennym życiem opowiadają:

  • Barbara Marlow (ur. 1931) – Ocalała, która jako harcerka uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim;
  • Ocalała Larissa Cain (ur. 1931)
  • Wacław Izaak Kornblum (ur. 1926) – Ocalały, autor książki „Wspomnienia. Moja wersja”;
  • Ocalała Katarzyna Meloch (ur. 1932).

Część ósma cyklu filmów zatytułowanego „Przesłanie” – To nie była rodzina tradycyjna – powstałego z materiału nagranego przy realizacji projektu Działu Edukacji MGW „AK wobec tragedii polskich Żydów”, będącego częścią programu MKiDN – „Niepodległa”. Z zarejestrowanych wówczas wywiadów wybraliśmy fragmenty dotyczące powstania i funkcjonowania warszawskiego getta – od momentu jego utworzenia do tragicznego końca, oraz wypowiedzi mówiące o przedwojennej, żydowsko-polskiej Warszawie.

Przesłanie to główna myśl zawarta w czyjejś wypowiedzi – każdy z nas może znaleźć ją w innym fragmencie prezentowanych wspomnień.