Umschlagplatz

Jakie to ma dla nas znaczenie, że żyjemy w miejscu ich śmierci – napisał Jarosław Marek Rymkiewicz w powieści „Umschlagplatz”, a za autorem pytanie to stawia Hanna Dzielińska (Hanka Warszawianka), dziennikarka i przewodniczka turystyczna, która prowadzi „Spacery varsavianistyczne śladami getta”. Pierwszy odcinek opowiada o Umschlagplatzu – miejscu, z którego blisko 300 tysięcy Żydów z warszawskiego getta zostało przetransportowanych do obozu zagłady w Treblince.

„Spacery varsavianistyczne śladami getta” to filmowy cyklu 16 felietonów, ukazujących historię miejsc i związanych z nimi ludzi. Zaprezentowane zostaną: Umschlagplatz; Kopiec Anielewicza; Pomnik Szmula Zygielbojma; Pomnik Bohaterów Getta; Pl. Grzybowski; ul. Mariańska i Szkoła Pielęgniarstwa; Synagoga Nożyków; Wielka Synagoga na Tłomackiem; ul. Nalewki; Kinoteatr Femina; Sądy na Lesznie; ul Chłodna; ul. Waliców; Cmentarz Żydowski i Szpital Bersohnów i Baumanów – miejsce, w którym powstanie wystawa stała Muzeum Getta Warszawskiego.

Prezentacja cyklu towarzyszy obchodom 80. rocznicy zamknięcia granic getta warszawskiego, zorganizowanym przez Muzeum Getta Warszawskiego wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i TSKŻ-Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce. Główne obchody przypadły na dzień 16 listopada 2020 r.