Eugeniusz Tyrajski

„W moim otoczeniu nie było osób nastawionych negatywnie do społeczeństwa żydowskiego” – mówi Eugeniusz Tyrajski (1926-2019), ps. „Genek”, „Sęk”, członek Szarych Szeregów i uczestnik Powstania Warszawskiego. Opowiada o postawach warszawskiej ulicy wobec żydowskich współobywateli miasta z perspektywy młodego mieszkańca Powiśla, dzielnicy odległej od getta.

Zapraszamy na cykl wywiadów filmowych, które zostały zrealizowane w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022, przy współpracy ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej. Swoimi wspomnieniami z czasu okupacji, jak i lat poprzedzających wojnę, podzielili się działacze ruchu oporu: żołnierze podziemia i harcerze, a także osoby Ocalałe z Zagłady.

Filmy dostępne są w trzech lokalizacjach: na stronie internetowej www.1943.pl, profilu społecznościowym FB i kanale YouTube MGW.

Cykl 30 wywiadów został przygotowany przez dział edukacji i wpisuje się w działalność #MGWonline. Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.