Andrzej Szamotulski

„Mówiło się ze zmartwieniem o tym, że Żydów zamykają… A najwięcej nas irytowało, że byli ludzie, którzy wtedy od Żydów za pół darmo coś kupowali” – mówi warszawianin Andrzej Szamotulski (ur. 1928), uczestnik Powstania Warszawskiego. Wspomina przedwojenną ulicę Nalewki, pomoc, której jego ciotka udzielała przymusowemu robotnikowi z kieleckiego getta czy wyzwolonych Żydów, którzy dołączyli do powstańczych walk.

Zapraszamy na cykl wywiadów filmowych, które zostały zrealizowane w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022, przy współpracy ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej. Swoimi wspomnieniami z czasu okupacji, jak i lat poprzedzających wojnę, podzielili się działacze ruchu oporu: żołnierze podziemia i harcerze, a także osoby Ocalałe z Zagłady.

Filmy dostępne są w trzech lokalizacjach: na stronie internetowej www.1943.pl, profilu społecznościowym FB i kanale YouTube MGW.

Cykl 30 wywiadów został przygotowany przez dział edukacji i wpisuje się w działalność #MGWonline. Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.