Teresa Antonietta Frącek

Bohaterką szóstej odsłony cyklu jest archiwistka Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie, Teresa Antonietta Frącek (ur. 1937). Opowiada ona o ratowaniu dzieci z warszawskiego getta, które otaczało „z dwóch stron: od ulicy Żelaznej i od ulicy Żytniej… Z piętra naszego domu już wszystko było widoczne, co się dzieje w getcie”. Ogromną rolę w niesieniu pomocy żydowskim dzieciom odegrała matka przełożona prowincji warszawskiej – Matylda Getter, współpracująca z polskim podziemiem konspiracyjnym, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata.

Zapraszamy na cykl wywiadów filmowych, które zostały zrealizowane w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022, przy współpracy ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej. Swoimi wspomnieniami z czasu okupacji, jak i lat poprzedzających wojnę, podzielili się działacze ruchu oporu: żołnierze podziemia i harcerze, a także osoby Ocalałe z Zagłady.

Filmy dostępne są w trzech lokalizacjach: na stronie internetowej www.1943.pl, profilu społecznościowym FB i kanale YouTube MGW.

Cykl 30 wywiadów został przygotowany przez dział edukacji i wpisuje się w działalność #MGWonline. Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.