Wojciech Topiński

Małżeństwo Topińskich było zaangażowane w konspirację przez cały okres okupacji niemieckiej – Zofia pomagała przy wyrabianiu fałszywych dokumentów dla ukrywających się Żydów, Jan z kolei pracował w Biurze Informacji i Propagandy Armii Krajowej. „W środowisku bez jakichkolwiek przesądów, stereotypów – negatywnych czy pozytywnych, po prostu przyszła sytuacja, w której blondynom przyszło chronić przed śmiercią brunetów” mówi wywiadzie ich syn, Wojciech Topiński (ur. 1948).

Zapraszamy na cykl wywiadów filmowych, które zostały zrealizowane w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022, przy współpracy ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej. Swoimi wspomnieniami z czasu okupacji, jak i lat poprzedzających wojnę, podzielili się działacze ruchu oporu: żołnierze podziemia i harcerze, a także osoby Ocalałe z Zagłady.

Filmy dostępne są w trzech lokalizacjach: na stronie internetowej www.1943.pl, profilu społecznościowym FB i kanale YouTube MGW.

Cykl 30 wywiadów został przygotowany przez dział edukacji i wpisuje się w działalność #MGWonline. Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.