Ryszard Pająk

„Wójt zadzwonił, gdzie trzeba, Żydów wyprowadzili do lasu i zabili” – mówi ur. w 1928 r. Ryszard Pająk, członek harcerskiego podziemia i żołnierz Armii Krajowej. Opowiada on o Zagładzie w Tarnogrodzie i Królówce. Są w tej relacji obrazy przejmowania pożydowskiego „majątku” w niewielkim miasteczku, o ukrywaniu się Żydów po ucieczce z getta, ich zadenuncjonowaniu i śmierci, a także o zamordowaniu ocalałych Żydów przez Polaków w styczniu 1945 r.

Zapraszamy na cykl wywiadów filmowych, które zostały zrealizowane w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022, przy współpracy ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej. Swoimi wspomnieniami z czasu okupacji, jak i lat poprzedzających wojnę, podzielili się działacze ruchu oporu: żołnierze podziemia i harcerze, a także osoby Ocalałe z Zagłady.

Filmy dostępne są w trzech lokalizacjach: na stronie internetowej www.1943.pl, profilu społecznościowym FB i kanale YouTube MGW.

Cykl 30 wywiadów został przygotowany przez dział edukacji i wpisuje się w działalność #MGWonline. Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.