I było coraz więcej i więcej ludzi

„Czasami się zastanawiam, jak mogłam po tym wszystkim prowadzić normalne życie” – wyznaje Barbara Marlow (ur. 1931), Ocalała, która jako harcerka uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim. Trzeci odcinek cyklu „Przesłanie”, zatytułowany I było coraz więcej i więcej ludzi, poświęcony jest codziennym życiu w warszawskim getcie. Swoje relacje z tego okresu prezentują Ocalały Wacław Izaak Kornblum (ur. 1926), autor książki „Wspomnienia. Moja wersja” oraz Ocalały Marian Kalwary (1930).

Trzecia część cyklu filmów zatytułowanego „Przesłanie” – I było coraz więcej i więcej ludzi – powstałego z materiału nagranego przy realizacji projektu Działu Edukacji MGW „AK wobec tragedii polskich Żydów”, będącego częścią programu MKiDN – „Niepodległa”. Z zarejestrowanych wówczas wywiadów wybraliśmy fragmenty dotyczące powstania i funkcjonowania warszawskiego getta – od momentu jego utworzenia do tragicznego końca, oraz wypowiedzi mówiące o przedwojennej, żydowsko-polskiej Warszawie.

Przesłanie to główna myśl zawarta w czyjejś wypowiedzi – każdy z nas może znaleźć ją w innym fragmencie prezentowanych wspomnień.