Zbigniew Antoni Kruszewski – Warszawa

Zbigniew Antoni Kruszewski urodził się i mieszkał do roku 1952 w Warszawie. Dziś jest obywatelem Stanów Zjednoczonych. Do utworzenia getta mieszkał przy ulicy Długiej, na granicy dwóch światów: polskiego i żydowskiego. Wspomina: „jak przychodziły żydowskie święta cała ulica brzmiała jidysz.” Jako młody chłopak obserwował płonące w czasie powstania getto. „Widziałem polskie i żydowskie flagi, flagę niebieską po drugiej stronie ulicy Muranowskiej wywieszoną pierwszego dnia przez Żydowski Związek Wojskowy.”

Zapraszamy do obejrzenia kolejnego cyklu wywiadów filmowych zrealizowanych w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022. Tym razem swoimi wspomnieniami podzielili się mieszkańcy Warszawy, Łodzi, Wilna, Nowogródka, Oświęcimia, Mińska Mazowieckiego, Tykocina i Bliżyna. Opowiedzieli o swoich żydowskich sąsiadach, o wydarzeniach ze wspólnej – a od pewnego momentu już osobnej historii, które zostały w ich pamięci.

Cykl 10 wywiadów został przygotowany przez dział edukacji i wpisuje się w działalność #MGWonline. Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.