Tadeusz Belerski

„Moją mamę i tatę Lubczyński wcielił do Armii Krajowej” – opowiada Tadeusz Belerski (ur. 1947), syn Ocalonych z Zagłady Matyldy i Icka Majera Bellera. Jego rodzice, pochodzący spod Lwowa, zawdzięczają swoje życie przyjacielowi ojca, oficerowi AK Stanisławowi Lubczyńskiemu, który – za zgodą Komendy Głównej – zdołał uratować kilkudziesięcioro Żydów, załatwiając im tzw. aryjskie dokumenty, wyciągając z obozów pracy lub zapewniając schronienie.

Zapraszamy na cykl wywiadów filmowych, które zostały zrealizowane w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022, przy współpracy ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej. Swoimi wspomnieniami z czasu okupacji, jak i lat poprzedzających wojnę, podzielili się działacze ruchu oporu: żołnierze podziemia i harcerze, a także osoby Ocalałe z Zagłady.

Filmy dostępne są w trzech lokalizacjach: na stronie internetowej www.1943.pl, profilu społecznościowym FB i kanale YouTube MGW.

Cykl 30 wywiadów został przygotowany przez dział edukacji i wpisuje się w działalność #MGWonline. Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.