Wacław (Izaak) Kornblum

Bohaterem piątej odsłony cyklu jest Ocalały z warszawskiego getta, a urodzony w 1926 r. Wacław (Izaak) Kornblum. „Z naszego balkonu było widać Umschlagplatz” – wspomina. Bohater rozmowy przebywał w getcie od jego utworzenia 16 listopada 1940 r., aż do marca 1943 r., a więc prawie do wybuchu powstania 19 kwietnia 1943 r. Niewiele jest takich unikatowych świadectw z getta, z takiej bliskości Umschlagplatzu, ludzi, którzy tam byli i zdołali się uratować. Wacław Kornblum jest członkiem Rady MGW, powołanej w 2019 r.

Zapraszamy na cykl wywiadów filmowych, które zostały zrealizowane w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022, przy współpracy ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej. Swoimi wspomnieniami z czasu okupacji, jak i lat poprzedzających wojnę, podzielili się działacze ruchu oporu: żołnierze podziemia i harcerze, a także osoby Ocalałe z Zagłady.

Filmy dostępne są w trzech lokalizacjach: na stronie internetowej www.1943.pl, profilu społecznościowym FB i kanale YouTube MGW.

Cykl 30 wywiadów został przygotowany przez dział edukacji i wpisuje się w działalność #MGWonline. Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.