Daniela Ogińska

„Ja przecież przechodziłam koło muru getta” – mówi ur. w 1928 r. Daniela Ogińska, z d. Trębska, harcerka i uczestniczka Powstania Warszawskiego, wspominając obrazy głodnych dzieci z warszawskiego getta, które wychodziły poza mury w poszukiwaniu żywności. Jej relacja to również opowieść o członku Armii Krajowej, Dawidzie Reismanie, i jego walce w Powstaniu Warszawskim.

Zapraszamy na cykl wywiadów filmowych, które zostały zrealizowane w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022, przy współpracy ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej. Swoimi wspomnieniami z czasu okupacji, jak i lat poprzedzających wojnę, podzielili się działacze ruchu oporu: żołnierze podziemia i harcerze, a także osoby Ocalałe z Zagłady.

Filmy dostępne są w trzech lokalizacjach: na stronie internetowej www.1943.pl, profilu społecznościowym FB i kanale YouTube MGW.

Cykl 30 wywiadów został przygotowany przez dział edukacji i wpisuje się w działalność #MGWonline. Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.