Ryszard Wrona – Bliżyn

W Bliżynie, w którym mieszka do dziś Ryszard Wrona, Niemcy utworzyli obóz pracy dla Żydów. Dom Ryszarda Wrony był tak położony, że mógł on widzieć okrucieństwa Niemców znęcających się nad żydowskimi więźniami. Wspomina próby niesienia pomocy głodującym w obozie Żydom. Mówi: „dostałem kartkę od Żydówki na mój adres, która dziękowała mojej siostrze za to, że jej dała swoje buty i że mogła dojść daleko.”

Zapraszamy do obejrzenia kolejnego cyklu wywiadów filmowych zrealizowanych w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017–2022. Tym razem swoimi wspomnieniami podzielili się mieszkańcy Warszawy, Łodzi, Wilna, Nowogródka, Oświęcimia, Mińska Mazowieckiego, Tykocina i Bliżyna. Opowiedzieli o swoich żydowskich sąsiadach, o wydarzeniach ze wspólnej – a od pewnego momentu już osobnej historii, które zostały w ich pamięci.

Cykl 10 wywiadów został przygotowany przez dział edukacji i wpisuje się w działalność #MGWonline. Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.