Szkoła pielęgniarstwa

Pielęgniarka o kostycznych zasadach zakonnicy – tak Alina Margolis wspomina Lubę Blum-Bielicką (1905-1973), dyrektorkę Szkoły Pielęgniarstwa przy ul. Mariańskiej 1. W szóstej części cyklu „Spacery varsavianistyczne śladem getta” Hanna Dzielińska (Hanka Warszawianka), dziennikarka i przewodniczka turystyczna opowiada zarówno o historii tej placówki, jak i życiu jego przełożonej, naznaczonym piętnem II wojny światowej.

„Spacery varsavianistyczne śladami getta” to filmowy cyklu 16 felietonów, ukazujących historię miejsc i związanych z nimi ludzi. Zaprezentowane zostaną: Umschlagplatz; Kopiec Anielewicza; Pomnik Szmula Zygielbojma; Pomnik Bohaterów Getta; Pl. Grzybowski; ul. Mariańska i Szkoła Pielęgniarstwa; Synagoga Nożyków; Wielka Synagoga na Tłomackiem; ul. Nalewki; Kinoteatr Femina; Sądy na Lesznie; ul Chłodna; ul. Waliców; Cmentarz Żydowski i Szpital Bersohnów i Baumanów – miejsce, w którym powstanie wystawa stała Muzeum Getta Warszawskiego.

Prezentacja cyklu towarzyszy obchodom 80. rocznicy zamknięcia granic getta warszawskiego, zorganizowanym przez Muzeum Getta Warszawskiego wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i TSKŻ-Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce. Główne obchody przypadły na dzień 16 listopada 2020 r.