Pomnik Szmula Zygielbojma

Milczeć nie mogę i żyć nie mogę, gdy giną resztki ludu żydowskiego w Polsce – tak brzmiały słowa pożegnalnego listu Szmula Zygielbojma, członka Bundu, radnego Warszawy i Łodzi, członka Rady Narodowej RP w Londynie. Tam popełnił samobójstwo 12 lub 13 maja 1943 r. w proteście przeciw bezczynności aliantów wobec ludobójstwa Żydów. Jego historię przybliża Hanna Dzielińska (Hanka Warszawianka), dziennikarka i przewodniczka turystyczna, w trzeciej części „Spacerów varsavianistycznych śladami getta”, poświęconej Pomnikowi Szmula Zygielbojma.

„Spacery varsavianistyczne śladami getta” to filmowy cyklu 16 felietonów, ukazujących historię miejsc i związanych z nimi ludzi. Zaprezentowane zostaną: Umschlagplatz; Kopiec Anielewicza; Pomnik Szmula Zygielbojma; Pomnik Bohaterów Getta; Pl. Grzybowski; ul. Mariańska i Szkoła Pielęgniarstwa; Synagoga Nożyków; Wielka Synagoga na Tłomackiem; ul. Nalewki; Kinoteatr Femina; Sądy na Lesznie; ul Chłodna; ul. Waliców; Cmentarz Żydowski i Szpital Bersohnów i Baumanów – miejsce, w którym powstanie wystawa stała Muzeum Getta Warszawskiego.

Prezentacja cyklu towarzyszy obchodom 80. rocznicy zamknięcia granic getta warszawskiego, zorganizowanym przez Muzeum Getta Warszawskiego wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i TSKŻ-Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce. Główne obchody przypadły na dzień 16 listopada 2020 r.