Getto nie powstało z dnia na dzień

„Nie wolno mi było dojść do okna wieczorem, bo były patrole i nocą zawsze była strzelanina” – mówi Barbara Marlow (ur. 1931), Ocalała, która jako harcerka uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim. W drugim filmie cyklu „Przesłanie”, zatytułowanym Getto nie powstało z dnia na dzień o okolicznościach powstania jesienią 1940 r. tzn. „żydowskiej dzielnicy mieszkaniowej” i panujących w niej warunkach wypowiadają się:

  • Wacław Izaak Kornblum (ur. 1926) – Ocalały, autor książki „Wspomnienia. Moja wersja”;
  • Zbigniew Galperyn (ur. 1929) – członek Szarych Szeregów, uczestnik Powstania Warszawskiego;
  • Janina Garbień z d. Jasik (ur. 1925) – uczestniczka Powstania Warszawskiego, mieszkająca w czasie okupacji w Warszawie na ulicy Krochmalnej, stanowiącej granicę getta;
  • Zbigniew Daab ps. Kapiszon (ur. 1929) – uczestnik Powstania Warszawskiego;
  • Ocalały Marian Kalwary (ur.1930);
  • Ocalała Larissa Cain z d. Sztorchan (ur. 1932).

Druga część cyklu filmów zatytułowanego „Przesłanie” – Getto nie powstało z dnia na dzień – powstałego z materiału nagranego przy realizacji projektu Działu Edukacji MGW „AK wobec tragedii polskich Żydów”, będącego częścią programu MKiDN – „Niepodległa”. Z zarejestrowanych wówczas wywiadów wybraliśmy fragmenty dotyczące powstania i funkcjonowania warszawskiego getta – od momentu jego utworzenia do tragicznego końca, oraz wypowiedzi mówiące o przedwojennej, żydowsko-polskiej Warszawie.

Przesłanie to główna myśl zawarta w czyjejś wypowiedzi – każdy z nas może znaleźć ją w innym fragmencie prezentowanych wspomnień.