Maria Aldona Kozłowska – Wilno, Ponary

Maria Aldona Kozłowska (z d. Olszewska) urodziła się w 1925 r. w Słonimie. Z okresu dzieciństwa spędzonego w Wilnie wspomina lokalną społeczność żydowską – jej zwyczaje, stroje i role, które jej członkowie odegrali w różnych obszarach społecznego i gospodarczego. Była świadkiem marszu śmierci wileńskich Żydów do Ponar. Słyszała strzały oddawane przez szaulisów do Żydów, widziała jak sprzedawany jest pozostały po Żydach dobytek. Nie przyjmuje jednak zarzutu obojętności wobec dziejących się wydarzeń, podkreślając niemoc polskich sąsiadów: „To nie jest tak jak pisze Miłosz, że tutaj bawili się obok, a tam ginęli ludzie”.

Zapraszamy do obejrzenia kolejnego cyklu wywiadów filmowych zrealizowanych w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022. Tym razem swoimi wspomnieniami podzielili się mieszkańcy Warszawy, Łodzi, Wilna, Nowogródka, Oświęcimia, Mińska Mazowieckiego, Tykocina i Bliżyna. Opowiedzieli o swoich żydowskich sąsiadach, o wydarzeniach ze wspólnej – a od pewnego momentu już osobnej historii, które zostały w ich pamięci.

Cykl 10 wywiadów został przygotowany przez dział edukacji i wpisuje się w działalność #MGWonline. Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.