Stefan Laube

„To byli bardzo dzielni chłopcy w czasie Powstania” – mówi Stefan Laube (ur. 1930), członek Szarych Szeregów i uczestnik Powstania Warszawskiego, o swoich towarzyszach broni: braciach Perecu i Zalmanie Hochmanach. Poza udziałem Żydów w walce z niemieckim okupantem latem 1944 r., wspomina również o przesiedleniach pomiędzy formowanym gettem a tzw. stroną aryjską w Warszawie.

Zapraszamy na cykl wywiadów filmowych, które zostały zrealizowane w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022, przy współpracy ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej. Swoimi wspomnieniami z czasu okupacji, jak i lat poprzedzających wojnę, podzielili się działacze ruchu oporu: żołnierze podziemia i harcerze, a także osoby Ocalałe z Zagłady.

Filmy dostępne są w trzech lokalizacjach: na stronie internetowej www.1943.pl, profilu społecznościowym FB i kanale YouTube MGW.

Cykl 30 wywiadów został przygotowany przez dział edukacji i wpisuje się w działalność #MGWonline. Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.