Historia getta warszawskiego | Edukacyjny film dokumentalny

Dział Edukacji MGW we współpracy ze studiem Fixafilm przygotowało edukacyjny film dokumentalny o getcie warszawskim, dostępny w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i ukraińskiej.

Historia getta warszawskiego

19 kwietnia 2023 roku przypada 80. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim – pierwszego powstania wielkomiejskiego w okupowanej przez niemieckich nazistów Europie i największego zbrojnego zrywu ludności żydowskiej podczas II wojny światowej.

Upamiętnienie żydowskich mieszkańców Warszawy – ich życia, walki oraz tragicznych losów – jest kluczowym elementem misji Muzeum Getta Warszawskiego. Teraz, kiedy uczestników i świadków tych wydarzeń zostaje coraz mniej, szczególnie ważne jest przekazywanie wiedzy na temat getta warszawskiego, jego funkcjonowania i zagłady kolejnym pokoleniom.

Aby ułatwić zadanie nauczycielom i edukatorom, którzy są zainteresowani prowadzeniem zajęć z historii getta warszawskiego, studio FixaFilm specjalnie na zlecenie Działu Edukacji MGW przygotowało krótkometrażowy film dokumentalny, w przystępny sposób opowiadający o powstaniu i funkcjonowaniu największego getta w okupowanej Europie. W filmie wykorzystane zostały archiwalne fotografie i nagrania (m.in. z archiwum United States Holocaust Memorial Archiwum i Yad Vashem), fragmenty tekstów literackich oraz relację Ocalałej Barbary Marlow. Zastosowane techniki wizualne, takie jak graficzne animacje czy koloryzacja materiałów archiwalnych czynią ten film angażującym uczniów i dopasowanym do ich potrzeb.

Film dostępny jest w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej oraz ukraińskiej.

The Warsaw Ghetto History
  • Reżyseria, montaż, VFX: Volha Bandarenka, Piotr Jędruszczak, Fixafilm.pl
  • Scenariusz: dr Wiesława Młynarczyk (Dział Edukacji MGW)
  • Muzyka: Maksymilian Kamiński
  • Współpraca: dr Halina Postek, Masza Makarowa, Janusz Wąż – MGW
  • Konsultacja merytoryczna: dr Martyna Grądzka-Rejak (Dział Naukowo-Badawczy MGW)
Історія Варшавського гетто