Stanisława Kociełowicz

„W każdych większych domach byli przechowywani Żydzi” – mówi Stanisława Kociełowicz z d. Kowalewska (ur. 1930), harcerska Szarych Szeregów, łączniczka i sanitariuszka w operacji „Ostra Brama”. Opowiada o przedwojennych polsko-żydowskich relacjach w Wilnie, tamtejszym getcie oraz uratowaniu z niego żydowskiej lekarki przez swoją rodzinę.

Zapraszamy na cykl wywiadów filmowych, które zostały zrealizowane w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022, przy współpracy ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej. Swoimi wspomnieniami z czasu okupacji, jak i lat poprzedzających wojnę, podzielili się działacze ruchu oporu: żołnierze podziemia i harcerze, a także osoby Ocalałe z Zagłady.

Filmy dostępne są w trzech lokalizacjach: na stronie internetowej www.1943.pl, profilu społecznościowym FB i kanale YouTube MGW.

Cykl 30 wywiadów został przygotowany przez dział edukacji i wpisuje się w działalność #MGWonline. Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.