Zbigniew Galperyn

„Można było zobaczyć getto, co się tam działo: ludzi umierających na ulicy” – relacjonuje Zbigniew Galperyn (ur. 1929), członek Szarych Szeregów i uczestnik Powstania Warszawskiego. Wspomina nie tylko przesiedlenia warszawskich Żydów oraz getto, ale i różne postawy Polaków wobec ich tragedii, szczególnie dzieci wykradających się poza gettowe mury w celu zdobycia jedzenia.

Zapraszamy na cykl wywiadów filmowych, które zostały zrealizowane w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022, przy współpracy ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej. Swoimi wspomnieniami z czasu okupacji, jak i lat poprzedzających wojnę, podzielili się działacze ruchu oporu: żołnierze podziemia i harcerze, a także osoby Ocalałe z Zagłady.

Filmy dostępne są w trzech lokalizacjach: na stronie internetowej www.1943.pl, profilu społecznościowym FB i kanale YouTube MGW.

Cykl 30 wywiadów został przygotowany przez dział edukacji i wpisuje się w działalność #MGWonline. Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.