Sławomir Pocztarski

„Moja pomoc polegała na dowożeniu żywności do getta” – tak rozpoczyna swoją relację o żywnościowej pomocy dla Żydów osadzonych w dzielnicy zamkniętej Sławomir Pocztarski (ur. 1930) członek Szarych Szeregów, uczestnik Powstania Warszawskiego. Zapamiętał obrazy „leżących dzieci, nieżywych… i pełzających po te worki, bo nawet nie mieli na tyle siły, żeby na własnych nogach po te worki iść.” Zmarł 12 listopada 2019 r.

Zapraszamy na cykl wywiadów filmowych, które zostały zrealizowane w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022, przy współpracy ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej. Swoimi wspomnieniami z czasu okupacji, jak i lat poprzedzających wojnę, podzielili się działacze ruchu oporu: żołnierze podziemia i harcerze, a także osoby Ocalałe z Zagłady.

Filmy dostępne są w trzech lokalizacjach: na stronie internetowej www.1943.pl, profilu społecznościowym FB i kanale YouTube MGW.

Cykl 30 wywiadów został przygotowany przez dział edukacji i wpisuje się w działalność #MGWonline. Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.