Dzieci umierały na ulicy

„Leżały w łachmanach koło jakiejś miseczki, gdzie ludzie mieli wrzucać jakieś grosze, ale nic tam nie wrzucali” – wspomina Wacław Izaak Kornblum (ur. 1926), autor książki „Wspomnienia. Moja wersja”. Czwarty z cyklu „Przesłanie” film zatytułowany Dzieci umierały na ulicy skupia się na najtragiczniejszych aspektach życia w warszawskim getcie: wszechobecnej biedzie, głodzie, pandemii tyfusu. Wypowiadają się również:

  • Barbara Marlow (ur. 1931) – Ocalała, która jako harcerka uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim;
  • Ocalały Marian Kalwary (ur.1930);
  • Ocalała Larissa Cain z d. Sztorchan (ur. 1932).

Czwarta część cyklu filmów zatytułowanego „Przesłanie” – Dzieci umierały na ulicy – powstałego z materiału nagranego przy realizacji projektu Działu Edukacji MGW „AK wobec tragedii polskich Żydów”, będącego częścią programu MKiDN – „Niepodległa”. Z zarejestrowanych wówczas wywiadów wybraliśmy fragmenty dotyczące powstania i funkcjonowania warszawskiego getta – od momentu jego utworzenia do tragicznego końca, oraz wypowiedzi mówiące o przedwojennej, żydowsko-polskiej Warszawie.

Przesłanie to główna myśl zawarta w czyjejś wypowiedzi – każdy z nas może znaleźć ją w innym fragmencie prezentowanych wspomnień.