Janina Garbień

Janina Garbień z d. Jasik (ur. 1925), uczestniczka Powstania Warszawskiego i Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, podczas okupacji niemieckiej mieszkała przy ul. Krochmalnej, stanowiącej granicę warszawskiego getta. Tak bliskie sąsiedztwo umożliwiało dwa kluczowe dla przetrwania działania: szmuglowanie żywności oraz ukrywanie osób uciekających na tzw. aryjską stronę. „Nogi miałam z waty (…) Wiadomo, że gdyby mnie złapali, to bym naraziła całą rodzinę” – tak bohaterka wspomina dzień, gdy była ścigana przez niemieckich oficerów. Jej rodzinny dom był schronieniem dla kolejnej rozmówczyni z cyklu wywiadów, Larissy Cain.

Zapraszamy na cykl wywiadów filmowych, które zostały zrealizowane w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022, przy współpracy ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej. Swoimi wspomnieniami z czasu okupacji, jak i lat poprzedzających wojnę, podzielili się działacze ruchu oporu: żołnierze podziemia i harcerze, a także osoby Ocalałe z Zagłady.

Filmy dostępne są w trzech lokalizacjach: na stronie internetowej www.1943.pl, profilu społecznościowym FB i kanale YouTube MGW.

Cykl 30 wywiadów został przygotowany przez dział edukacji i wpisuje się w działalność #MGWonline. Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.