Antonina Andruszkiewicz – Tykocin

Mieszkająca od urodzenia do dnia dzisiejszego w Tykocinie Antonina Andruszkiewicz mówi: „Dorośli straszyli dzieci (…) że jak pójdziesz, a Żydy mają beczkę, w tej beczce są gwoździe nabite i sadzają dzieciaka w beczce i tak toczą i tak krew leci, a potem macy z tego robią.” Mimo tych przestróg Antonina Andruszkiewicz kupowała u żydowskich handlarzy, szyła ubrania u żydowskiej krawcowej i chodziła do szkoły, w której nauczycielką była Żydówka. W swojej relacji wspomina również tzw. masakrę w Tykocinie w 1941 roku, kiedy Niemcy wymordowali w okolicznych lasach lokalną ludność cywilną.

Zapraszamy do obejrzenia kolejnego cyklu wywiadów filmowych zrealizowanych w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022. Tym razem swoimi wspomnieniami podzielili się mieszkańcy Warszawy, Łodzi, Wilna, Nowogródka, Oświęcimia, Mińska Mazowieckiego, Tykocina i Bliżyna. Opowiedzieli o swoich żydowskich sąsiadach, o wydarzeniach ze wspólnej – a od pewnego momentu już osobnej historii, które zostały w ich pamięci.

Cykl 10 wywiadów został przygotowany przez dział edukacji i wpisuje się w działalność #MGWonline. Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.