Jerzy Mindziukiewicz

„Widziałem potwornie wychudzone dzieci, które wyciągały ręce… i te wózki padłych z głodu…” – taki obraz warszawskiego getta zapamiętał ur. w 1927 r. Jerzy Mindziukiewicz, „zatwardziały warszawiak”, żołnierz AK, uczestnik Powstania Warszawskiego. „Mama zawsze dawała mi dwie bułki, żeby jedną dać tym dzieciom” – wspomina o swojej pomocy dla getta. Nie unika też opowieści o postawach szmalcowników: „Dawaj złoto, bo jak nie, to cię od razu odprawię na policję”.

Zapraszamy na cykl wywiadów filmowych, które zostały zrealizowane w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022, przy współpracy ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej. Swoimi wspomnieniami z czasu okupacji, jak i lat poprzedzających wojnę, podzielili się działacze ruchu oporu: żołnierze podziemia i harcerze, a także osoby Ocalałe z Zagłady.

Filmy dostępne są w trzech lokalizacjach: na stronie internetowej www.1943.pl, profilu społecznościowym FB i kanale YouTube MGW.

Cykl 30 wywiadów został przygotowany przez dział edukacji i wpisuje się w działalność #MGWonline. Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.