Projekty filmowe
Wszystkie filmy dostępne są w trzech lokalizacjach: na stronie internetowej www.1943.pl, profilu społecznościowym FB i kanale YouTube MGW.
Historia getta warszawskiego
Aby ułatwić zadanie nauczycielom i edukatorom, którzy są zainteresowani prowadzeniem zajęć z historii getta warszawskiego, studio FixaFilm specjalnie na zlecenie Działu Edukacji MGW przygotowało krótkometrażowy film dokumentalny, w przystępny sposób opowiadający o powstaniu i funkcjonowaniu największego getta w okupowanej Europie. W filmie wykorzystane zostały archiwalne fotografie i nagrania (m.in. z archiwum United States Holocaust Memorial Archiwum i Yad Vashem), fragmenty tekstów literackich oraz relację Ocalałej Barbary Marlow.
Getto w literaturze
„Getto w literaturze” przybliża cztery publikacje: „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall, „Rozmowy z katem” Kazimierza Moczarskiego, „Campo di Fiori” Czesława Miłosza i „Wspomnienia. Moja wersja” Wacława Izaaka Kornbluma. Celem projektu jest ukazanie getta z trzech perspektyw: ofiary, kata i świadka.
Krótkie etiudy filmowe pokazują sposób widzenia tematyki getta przez młodych ludzi. Jest to jednocześnie ich teatralna interpretacja fragmentów wspomnianych tekstów literackich. W każdym z odcinków jego bohaterowie poznają także miejsca, które pojawiają się w utworach, konfrontując je z dzisiejszą Warszawą.
Projekt został zrealizowany według pomysłu i scenariusza dr Wiesławy Młynarczyk z Działu Edukacji MGW. Wzięli w nim udział reżyser Paweł Passini i młodzież z Ogniska Teatralnego „U Machulskich”.
Prezentacja cyklu towarzyszyła obchodom 80. rocznicy zamknięcia granic getta warszawskiego, organizowanym przez Muzeum Getta Warszawskiego wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i TSKŻ-Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce.
Armia Krajowa wobec tragedii polskich Żydów w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa”
Zapraszamy na cykl wywiadów filmowych, które zostały zrealizowane w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022, przy współpracy ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej. Swoimi wspomnieniami z czasu okupacji, jak i lat poprzedzających wojnę, podzielili się działacze ruchu oporu: żołnierze podziemia i harcerze, a także osoby Ocalałe z Zagłady.
Cykl 30 wywiadów został przygotowany przez dział edukacji i wpisuje się w działalność #MGWonline. Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- Tadeusz Filipkowski
- Janina Rożecka
- Barbara Marlow
- Sławomir Pocztarski
- Wacław (Izaak) Kornblum
- Teresa Antonietta Frącek
- Witold Kruczek Abuładze
- Janina Garbień
- Larissa Cain
- Teresa Stanek
- Stefan Laube
- Halina Rogozińska
- Katarzyna Meloch
- Elżbieta Borowiak
- Zbiegniew Daab
- Stanisława Kociełowicz
- Jerzy Mindziukiewicz
- Michał Bauer
- Elżbieta Brzuska
- Eugeniusz Tyrajski
- Antoni Łapiński
- Ryszard Pająk
- Daniela Ogińska
- Jerzy Żelaśkiewicz
- Zbigniew Galperyn
- Tadeusz Belerski
- Marian Kalwary
- Andrzej Szamotulski
- Wojciech Topiński
- dr Adam Puławski
Przesłanie
To projekt filmowy, który powstał z materiału nagranego przy realizacji innego projektu Działu Edukacji MGW – „AK wobec tragedii polskich Żydów”, będącego częścią programu MKiDN – „Niepodległa”. Z zarejestrowanych wówczas wywiadów wybrane zostały fragmenty dotyczące powstania i funkcjonowania warszawskiego getta – od momentu jego utworzenia do tragicznego końca, oraz wypowiedzi mówiące o przedwojennej, żydowsko-polskiej Warszawie.
Przesłanie to główna myśl zawarta w poszczególnych wypowiedziach – każdy z nas może znaleźć ją w innym fragmencie prezentowanych wspomnień.
- Wojna będzie
- Getto nie powstało z dnia na dzień
- I było coraz więcej i więcej ludzi
- Dzieci umierały na ulicy
- Tej nocy było zdecydowane, że ja muszę wyjść z getta
- Słowo Umschlagplatz było na ustach wszystkich
- Ten dym to się widziało z wielu kilometrów poza Warszawą
- To nie była rodzina tradycyjna
- Ze szkoły pamiętam
- Były różne sklepiki, stragany, wózki
Spacery varsavianistyczne „Śladami getta”
Spacery varsavianistyczne „Śladami getta” to filmowy cykl 16 felietonów, ukazujących historię miejsc i związanych z nimi ludzi. Zaprezentowane zostały:
- Umschlagplatz;
- Kopiec Anielewicza;
- Pomnik Szmula Zygielbojma;
- Pomnik Bohaterów Getta;
- Plac Grzybowski;
- ul. Mariańska i Szkoła Pielęgniarstwa;
- Synagoga Nożyków;
- Wielka Synagoga na Tłomackiem;
- ul. Nalewki;
- Kinoteatr Femina;
- Sądy na Lesznie;
- ul. Chłodna;
- ul. Waliców;
- Mur getta;
- Cmentarz Żydowski przy ul. Okopowej;
- Szpital Bersohnów i Baumanów – miejsce, w którym powstanie wystawa stała Muzeum Getta Warszawskiego.
Prezentacja cyklu towarzyszyła obchodom 80. rocznicy zamknięcia granic getta warszawskiego, zorganizowanym przez Muzeum Getta Warszawskiego wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i TSKŻ-Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce. Główne obchody przypadły na dzień 16 listopada 2020 r.
Obraz społeczności żydowskiej w oczach sąsiadów
Zapraszamy do obejrzenia kolejnego cyklu wywiadów filmowych zrealizowanych w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022. Tym razem swoimi wspomnieniami podzielili się mieszkańcy Warszawy, Łodzi, Wilna, Nowogródka, Oświęcimia, Mińska Mazowieckiego, Tykocina i Bliżyna. Opowiedzieli o swoich żydowskich sąsiadach, o wydarzeniach ze wspólnej – a od pewnego momentu już osobnej historii, które zostały w ich pamięci.
- Zbigniew Antoni Kruszewski – Warszawa
- Tadeusz Borowski I – Łódź, Bałuty
- Tadeusz Borowski II – Łódź, Bałuty
- Maria Aldona Kozłowska – Wilno, Ponary
- Teresa Kazimiera Fiedorowicz – Nowogródek
- Marian Górnicki – Oświęcim, Pilica
- Mirosław Lissowski I – Mińsk Mazowiecki
- Mirosław Lissowski II – Mińsk Mazowiecki
- Antonina Andruszkiewicz – Tykocin
- Ryszard Wrona – Bliżyn
Cykl 10 wywiadów został przygotowany przez dział edukacji i wpisuje się w działalność #MGWonline. Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.