Fotorelacja | Premiera mobilnej gry terenowej NOWOLIPIE 29D

W dniach 22-24 kwietnia odbyła się premiera mobilnej gry terenowej Nowolipie 29D, poświęconej historii powstania w getcie warszawskim i stworzonej przez Dział Edukacji MGW we współpracy z zespołem Good Games.

fot. Robert Wilczyński

Wyobraźcie sobie, że wprowadzacie się do mieszkania na Muranowie i natykacie się na stare pudełko, wypełnione pamiątkowymi zdjęciami, gazetami i dokumentami o powstaniu w getcie warszawskim w 1943 roku. Wśród nich jest nawet mapa z przedwojenną siatką warszawskich ulic. Ale starsza sąsiadka, którą chcecie zapytać o znalezisko, denerwuje się i nie chce z wami rozmawiać…

Gra miejska „Nowolipie 29D” pomoże Wam rozwikłać tę zagadkę. Dzięki niej możecie się wcielić w rolę grupy znajomych, którzy przyjechali do Warszawy na studia i w komórce lokatorskiej znaleźli właśnie te rzeczy. Przeglądając znalezione materiały i zapoznając się z poszczególnymi pamiątkami, przeniesiecie się w czasie do tamtych osób i wydarzeń, które staną się waszymi przewodnikami po getcie w czasie powstania. Razem z nimi wyruszycie w podróż po współczesnej Warszawie, odkrywając jednocześnie dramatyczne wydarzenia wiosny 1943 roku oraz tajemnice właścicielki znalezionych skarbów.

Trasa gry prowadzi przez najważniejsze punkty związane z powstaniem w getcie, w szczególności okolice Muranowa. Gra rozpoczyna się przy Pomniku Bohaterów Getta a kończy w miejscu, gdzie stała Synagoga na Tłomackiem.

Żeby zagrać, należy pobrać bezpłatną aplikację ActionTrack na telefon komórkowy.

1

Kod QR do pobrania gry NOWOLIPIE 29D

fot. Robert Wilczyński

Muzeum Getta Warszawskiego zorganizowało dwie edycje gry: pierwsza, dedykowana młodzieży szkolnej odbyła się w piątek 22 kwietnia, z kolei druga, dostępna dla wszystkich zainteresowanych tematem – w niedzielę 24 kwietnia. Uczestnicy obu spotkań przeszli ok. 5-kilometrową trasę gry, zaczynającą się pod Pomnikiem Bohaterów Getta przy ul. Zamenhoffa, a kończącą się na placu Grzybowskim. Rekordziści o najwyższej liczbie punktów zostali nagrodzeni m. in. wydawnictwami książkowymi MGW [zobacz: Premiera najnowszej publikacji MGW – „Getto warszawskie w literaturze polskiej. Antologia”]

Zachęcamy do samodzielnego lub grupowego przejścia przez grę Nowolipie 29D – instrukcje, regulamin oraz kod QR znajdziecie w załącznikach!

Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania – prosimy przesyłać maile na adres mmakarova@1943.pl

fot. Robert Wilczyński