Sesja plenarna IHRA w Dubrowniku

W dniach 12 – 15 czerwca w chorwackim Dubrowniku odbyła się sesja plenarna International Holocaust Remembrance Alliance – IHRA. Wydarzenie zgromadziło kilkaset specjalistów ds. edukacji na temat Holokaustu z Europy i świata.

Sesje plenarne IHRA odbywają się dwa razy w roku i służą koordynacji działań liderów politycznych i społecznych oraz wymianie informacji dotyczących aktualnej sytuacji w zakresie przeciwdziałania antysemityzmowi i upamiętniania Zagłady. Tegoroczne zjazdy odbywają się w Chorwacji, która w 2023 r. przejęła od Szwecji prezydenturę w IHRA: pierwszy zjazd miał miejsce w Dubrowniku, następny z kolei zaplanowano w Zagrzebiu.

IHRA została powołana w 1998 roku na mocy Deklaracji Międzynarodowego Sztokholmskiego Forum nt. Holokaustu (tzw. Deklaracji Sztokholmskiej), w celu wsparcia działań służących podtrzymywaniu pamięci, edukacji i badań na temat Holokaustu. IHRA skupia dziś 35 państw członkowskich i 10 państw obserwatorów. Polska jest członkiem IHRA od 1999 roku.

„Zadaniem IHRA jest zapewnienie zaplecza intelektualnego i organizacyjnego, żebyśmy lepiej mogli zrozumieć świat, w którym żyjemy.” – powiedział podczas sesji Yehuda Bauer, wybitny badacz Zagłady i honorowy przewodniczący IHRA.

Wydarzenie zgromadziło kilkuset specjalistów ds. edukacji na temat Holokaustu z Europy i świata. Muzeum Getta Warszawskiego reprezentował dyrektor Albert Stankowski, który pierwszego dnia konferencji wystąpił z prezentacją o organizowanych w Polsce obchodach 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim.