Wykład dyrektora MGW w Lizbonie

W Międzynarodowy Dzień Muzeów, 18 maja, dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego Albert Stankowski przeprowadził wykład otwarty pt. „Odwaga i walka o wolność – Powstanie w Getcie Warszawskim” na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Katolickiego w Lizbonie.

Podczas wykładu dyrektor MGW opowiedział o historii getta warszawskiego oraz realiach, z jakimi musiała się zmagać społeczność żydowska w okupowanej Warszawie. Szczególną uwagę poświęcił powstaniu w getcie warszawskim – największemu aktowi oporu zbrojnego ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej. Moderatorem spotkania była prodziekan Wydziału Nauk Humanistycznych prof. Alexandra Lopez.

Przed wykładem Albert Stankowski spotkał się również z dziekanem Wydziału Nauk Humanistycznych prof. Nelsonem Ribeiro oraz z rektor Uniwersytetu Katolickiego prof. Isabel Capeloa Gil.

Wizyta dyrektora MGW w portugalskiej stolicy zrealizowana została we współpracy z Ambasadą RP w Lizbonie w związku z obchodami 80. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim.

Wykład był kolejnym wydarzeniem zorganizowanym w ramach rocznicy. W kwietniu w Casa de Imprensa w Lizbonie miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy poświęconej Powstaniu w Getcie Warszawskim połączonej z cyklem pokazów filmowych w Cinema Ideal, zorganizowanej przez João Soaresa, Jorge Silvę, José Manuela Rego i José Manuela Saraivę we współpracy z Muzeum Getta Warszawskiego, urzędem miasta Lizbony i Lello Editores. Zamknięcie wystawy nastąpi w dniu dzisiejszym. Również w kwietniu w Porto otwarta została wystawa MGW „Miasto żywych/Miasto umarłych”, która potrwa do 26 maja 2023 r.