Fotorelacja | Oprowadzanie po wystawie „Getto płonie” i spotkanie z autorem komiksu

24 maja dr Paweł Freus z Działu Naukowo-Badawczego MGW oprowadził grupę chętnych po wystawie MGW „Getto płonie” opartej na komiksie Tomasza Bereźnickiego. Później w klubie TSKŻ  „Babel” odbyło się spotkanie z autorem komiksu, które poprowadził socjolog i krytyk komiksowy Michał Chudoliński.

Nowela graficzna autorstwa Tomasza Bereźnickiego pokazuje powstanie w getcie warszawskim z perspektywy trzech młodych Żydówek – koleżanek z podwórka, które w obliczu nazistowskiego terroru stają z bronią w ręku do walki z okupantem. Narratorką jest Daniela, łączniczka i sanitariuszka Żydowskiej Organizacji Bojowej, cudem ocalała z niemieckiej pacyfikacji bunkra przy ulicy Miłej 18. Dzięki niej poznajemy historię getta od początków jego utworzenia, poprzez życie codzienne mieszkańców, po wydarzenia na Umschlagplatz latem 1942 r. i deportację Żydów z getta do obozu zagłady w Treblince.

Wystawa plenerowa „Getto płonie”, której kuratorem jest dr Paweł Freus, przedstawia wybrane plansze z publikacji Tomasza Bereźnickiego. Zostały one opatrzone komentarzem historycznym oraz cytatami z dzienników, wspomnień i relacji historii mówionej świadkiń lub uczestniczek powstania w getcie warszawskim. W trakcie oprowadzania kuratorskiego dr Freus opowiedział o przygotowaniu wystawy, a także przybliżył historię i genezę powstania w getcie warszawskim, szczególnie podkreślając rolę żydowskich kobiet w działaniach zbrojnych przeciw niemieckiemu okupantowi.

Podczas spotkania autorskiego Tomasz Bereźnicki opowiedział o swojej pracy nad nowelą graficzną „Getto płonie” oraz innymi komiksami. Poruszył też kwestie związane z historią komiksu jako gatunku oraz podzielił się spostrzeżeniami na temat tego, jak zmieniały się techniki rysowania komiksu na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Na koniec spotkania odpowiedział na pytania publiczności.

Publikacja “Getto płonie” dostępna jest w sklepie internetowym Muzeum Getta Warszawskiego. Wystawa plenerowa na Placu Grzybowskim potrwa do końca grudnia 2023 roku.