Oprowadzanie kuratorskie po wystawie plenerowej „Spośród tysięcy…”

pl. Grzybowski
04.09.2022 12:30

Wystawa jest poświęcona ofiarom „Wielkiej Akcji”, której 80. rocznica przypada w tym roku. W ciągu dwóch miesięcy trwania „Grossaktion” wywieziono z Warszawy i zamordowano w obozie zagłady w Treblince ok. 300 tys. Żydów; przede wszystkim dzieci, kobiet i osób starszych. „Akcja” trwała do 21 września 1942 roku.

  • kiedy: niedziela 4 września, godz. 12:30
  • gdzie: plac Grzybowski

Po 20 miesiącach uwięzienia w getcie ludności żydowskiej, Niemcy przystąpili do realizowania planu jej unicestwienia. „Wielką Akcją Likwidacyjną” („Gross Aktion”) nazwali operację deportacji Żydów z warszawskiego getta do obozu zagłady w Treblince. Była ona częścią trwającej od marca 1942 roku tzw. „Aktion „Reinhardt” – zaplanowanego, masowego mordu ludności żydowskiej na ziemiach polskich.

Większość Żydów przypuszczała, że dojdzie do deportacji, która obejmie „nieproduktywną” część jego mieszkańców, ale zdolni do pracy pozostaną w getcie. Niewielu zdawało sobie sprawę z prawdziwych intencji organizatorów „Akcji” i niewielu chciało wierzyć w pojawiające się ostrzeżenia. Pierwszymi ofiarami byli mieszkańcy tak zwanych „punktów”, czyli schronisk dla uchodźców i przesiedleńców z innych miast, a nawet krajów. Kilka tysięcy osób zginęło w trakcie wysiedleń. Około 8 tysiącom udało się przedostać na tzw. „aryjską” stronę.

Spośród ofiar „Wielkiej Akcji” wybraliśmy kilkanaście osób, zajmujących różną pozycję społeczną, mających odrębne poglądy polityczne i odmienny stosunek do religii. Przedstawiamy sylwetki min. poetki Henryki Łazowertówny, malarza Romana Kramsztyka, Adama Czerniakowa, pierwszego prezesa warszawskiego Judenratu i najstarszego wiekiem rabina warszawskiego getta – Icchaka Meira Kana. Przedstawiając ich sylwetki chcielibyśmy także przywrócić pamięć o 300 tysiącach więźniów warszawskiego getta, którzy zginęli między 22 lipca a 21 września 1942.

Oprowadzanie poprowadzi edukatorka MGW Masza Makarowa. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Partnerzy: Fundacja Shalom, Festiwal Warszawa Singera