„(…) w depeszach wysyłanych do Londynu [o prześladowaniach ludności polskiej], oprócz suchej informacji były najczęściej zawarte jakieś propozycje działań, rozwiązań, retorsji, jeśli chodzi o Zagładę…
Małżeństwo Topińskich było zaangażowane w konspirację przez cały okres okupacji niemieckiej – Zofia pomagała przy wyrabianiu fałszywych dokumentów dla ukrywających się Żydów, Jan z kolei…
Ocalały Marian Kalwary (ur. 1930) dzieli się swoimi wspomnieniami od momentu przesiedlenia do tzw. Małego Getta, poprzez pełne kontrastów i postępującej degradacji życie w nim,…
„Moją mamę i tatę Lubczyński wcielił do Armii Krajowej” – opowiada Tadeusz Belerski (ur. 1947), syn Ocalonych z Zagłady Matyldy i Icka Majera Bellera. Jego…
„Można było zobaczyć getto, co się tam działo: ludzi umierających na ulicy” – relacjonuje Zbigniew Galperyn (ur. 1929), członek Szarych Szeregów i uczestnik Powstania Warszawskiego.…
Żołnierz konspiracyjny Armii Krajowej, Jerzy Żelaśkiewicz (ur. 1926) był świadkiem okupacyjnych wydarzeń w Książu Wielkim, w tym Zagłady lokalnej społeczności żydowskiej. „Straszne rzeczy się wtedy…
„Ja przecież przechodziłam koło muru getta” – mówi ur. w 1928 r. Daniela Ogińska, z d. Trębska, harcerka i uczestniczka Powstania Warszawskiego, wspominając obrazy głodnych…
„Wójt zadzwonił, gdzie trzeba, Żydów wyprowadzili do lasu i zabili” – mówi ur. w 1928 r. Ryszard Pająk, członek harcerskiego podziemia i żołnierz Armii Krajowej.…
„Nie pamiętam, żeby wśród nas, młodych ludzi, były jakiekolwiek różnice” – mówi o relacjach polsko-żydowskich okresu przedwojennego, jak i w jej trakcie Antoni Łapiński (1932…
„W moim otoczeniu nie było osób nastawionych negatywnie do społeczeństwa żydowskiego” – mówi Eugeniusz Tyrajski (1926-2019), ps. „Genek”, „Sęk”, członek Szarych Szeregów i uczestnik Powstania…