Zwiedzanie wykopalisk i spacer po sąsiednich ulicach

W niedzielę 3 września zapraszamy na zwiedzanie terenu wykopalisk archeologicznych prowadzonych przez badaczy Muzeum Getta Warszawskiego latem 2022 roku niedaleko tzw. Bunkra Anielewicza przy skrzyżowaniu dzisiejszych Miłej i Dubois.

Archeolodzy odkryli tu dziewiętnastowieczne piwnice kamienic przy nieistniejącej dziś w tym miejscu ulicy Muranowskiej. Udało się znaleźć również ślady przebudowy piwnic i zamiany ich na bunkier, który prawdopodobnie mógł być częścią jednego z największych bunkrów na terenie getta warszawskiego. W czasie przeprowadzonych w tym miejscu badań udało się zgromadzić również prawie osiem tysięcy artefaktów.

Na terenie tzw. dużego getta prawie nie pozostało starych budynków lub zachowanych fragmentów murów getta. Po wojnie na gruzach dawnej dzielnicy północnej, tętniącej niegdyś życiem, wybudowano nowe osiedle. Historie życia, walki i zagłady getta warszawskiego i jego mieszkańców opowiedzą nam tu pomniki pochodzące z różnych okresów. Będzie to też okazja do rozmowy o tym, jak zmieniała się pamięć Warszawy o getcie.

Spacer poprowadzi Masza Makarowa z Działu Edukacji MGW. Jest przewodniczką miejską, historyczką i dziennikarką. Prowadzi bloga „Warszawa na pamięć” (@warsaw.to.remember) na Instagramie.

Kiedy: 3 września (niedziela), godz. 12:00
Miejsce spotkania: róg ul. Miłej i ul. Dubois
Spacer potrwa ok. 2 godzin.