„Współczesna wiedza o traumie” | Ala Elczewska

Prezentujemy nagranie wykładu Ali Goldblum-Elczewskiej pt. „Współczesna wiedza o traumie” odczytanego podczas webinarium „Wokół traumy Holokaustu”, które odbyło się 19 listopada 2022 roku.

Ala Goldblum-Elczewska jest psychotraumatolożką i pedagożką pracującą od ponad 39 lat w Danii z uchodźcami. Pomaga osobom, które doświadczyły przemocy, tortur i traumy. Urodziła się we Wrocławiu, mieszka w Kopenhadze. Wyjechała z Polski w 1969 roku, podczas trwającej wówczas nagonki antysemickiej. Jest córka Haliny Elczewskiej, więźniarki getta łódzkiego, pomysłodawczyni Parku Ocalałych w Łodzi.

Swoje wystąpienie, zatytułowane „Współczesna wiedza o traumie”, poświęciła wprowadzeniu do problematyki webinarium, którego dokonała z perspektywy praktyczki.

Ala Goldblum-Elczewska uzupełniła swoją prezentacje listą lektur polecanych przez nią tym, którzy z problematyka traumy się jeszcze nie zetknęli i tym, którzy chcieliby swoją wiedzę uzupełnić o pozycje mniej oczywiste – relacje doświadczających traumy, należących do trzech generacji: pierwszego, drugiego i trzeciego pokolenia.

  • Irit Amiel – „Osmaleni”, „Życie. Tytuł tymczasowy”, „Wdychać głęboko”;
  • Mikołaj Grynberg – „Oskarżam Auschwitz”, „Ocaleni z XX wieku”, „Księga wyjścia”;
  • Patrycja Dołowy – „Wrócę jak będziesz spała”, „Skarb”, „Przecież ich nie zostawię”;
  • Joshua Oppenheimer – „The Sound of Silence” (film dokumentalny).

Webinarium „Wokół traumy Holokaustu” zostało zorganizowane przez Muzeum Getta Warszawskiego i Wydział Nauk Społecznych SWPS. Prelegentki i prelegenci z Danii, Izraela, Burundi, Ukrainy i Polski mówili o zjawisku traumy w kontekście własnych doświadczeń pracy z osobami przeżywającymi traumę i badań nad tym zjawiskiem. Mogliśmy wysłuchać psycholożek i psychologów, pedagożek oraz historyczek zawodowo zajmujących się tym tematem jak i dostrzec podobieństwa konsekwencji, jakie wywołuje trauma wojenna niezależnie od tego, w jakim momencie historycznym i w jakim miejscu świata się wydarzyła.