Upamiętnienie Polaków zamordowanych za pomoc Żydom

10 maja w lesie koło wsi Złotopolice odbyła się ceremonia upamiętniająca Polaków zamordowanych za pomoc Żydom w czasie okupacji niemieckiej. W zorganizowanych przez Instytut Pileckiego uroczystościach wzięła udział dr Halina Postek z Działu Edukacji MGW.

Podczas ceremonii upamiętniono Ignacego Ambroziaka z Cholew, Władysława Muchowskiego z Michałowa oraz Stefana Trzcińskiego i jego matkę Stanisławę Trzcińską ze Skwar, którzy mieszkali i prowadzili gospodarstwa w okolicy Płońska. Pomagali oni uciekinierom z płońskiego getta, zapewniając im jedzenie oraz czasowo ukrywając ich. W 1943 roku zostali aresztowani przez Niemców i wysłani do więzienia w Pomiechówku.

Po kilku tygodniach pobytu w więzieniu mężczyzn wywieziono na skraj lasu pomiędzy Złotopolicami a Kamienicą-Wygodą. Tam, 21 listopada 1943 roku, zostali zamordowani w pokazowej egzekucji. Oprócz nich Niemcy zabili również Żyda Symchę Frosta, a także nieznanych z imienia i nazwiska Żyda i dwóch Polaków.

Dokładne okoliczności śmierci Stanisławy Trzcińskiej nie są znane. Przewieziono ją z Pomiechówka do Modlina pod koniec 1943 lub na początku 1944 roku. Prawdopodobnie tam została zamordowana przez Niemców.

[za: Instytut Pileckiego]

Uroczystości 10 maja rozpoczęły się od mszy świętej w Kościele pw. Opatrzności Bożej  w Kamienicy. Następnie odbyło się odsłonięcie tablicy upamiętniającej zamordowanych oraz złożenie kwiatów.

W ceremonii uczestniczyli m.in.: dyrektor Instytutu Pileckiego prof. Magdalena Gawin, odpowiedzialna za program „Zawołani po imieniu” Kamila Sachnowska, prawnuczka Stanisławy Trzcińskiej Joanna Trzcińska oraz naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Na początku uroczystości odczytano listy od Prezydenta Andrzeja Dudy, Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, Wojewody Mazowieckiego Tobiasza Bocheńskiego oraz ambasadora Izraela w Polsce Yacova Livne.

Uroczystości odbyły się w ramach programu Instytutu Pileckiego „Zawołani po imieniu” przywracającym pamięć o Polakach, którzy kosztem własnego życia ratowali żydowskich sąsiadów. „Program łączy badania naukowe, edukację historyczną i różnorodne działania w obszarze kultury pamięci” – czytamy na stronie Instytutu.