Spacer varsavianistyczny dawną ulicą Leszno | „Marszałkowska getta”

Zapraszamy na spacer dawną ulicą Leszno, który odbędzie się w najbliższą niedzielę, 16 października. Miejsce zbiórki – róg al. Solidarności i ul. Żelaznej (przy muralu na ścianie kamienicy na Żelaznej 91) o 11:00.

Leszno nazywano Marszałkowską getta – mieściły się tu rozmaite instytucje i urzędy, działały lokale rozrywkowe, zawsze było pełno ludzi. Ulica Leszno, późniejsza al. Świerczewskiego, a dzisiejsza al. „Solidarności” skupia w swojej gettowej historii wszystko. Kawiarnie i teatr, ponurą opowieść o działalności „Trzynastki” – Urzędu ds. Walki z Lichwą i Spekulacją, historię mieszkającego tu Emanuela Ringelbluma, kościołów znajdujących się przy Lesznie, Sądów Grodzkich, filii Szpitalu Dziecięcego. Współczesna al. „Solidarności” oswaja tę historię za pomocą murali w bramach powojennych kamienic.

W czasie spaceru aleją „Solidarności”, dawnym Lesznem, odkryjemy historie tej ulicy i jej dawnych mieszkańców:

  • odnajdziemy nieistniejące adresy – kawiarnię „Sztuka”, kuchnię ludową prowadzoną przez Rachelę Auerbach, kamienicę Emanuela Ringelbluma,
  • zastanowimy się jaką rolę w getcie pełnił istniejący budynek Sądów Grodzkich,
  • zajrzymy do dawnego teatru „Femina”,
  • przyjrzymy się historii kościoła pokarmelickiego pod wezwaniem Narodzenia NPM, który znajdował się i działał w getcie, oraz kościoła ewangelicko-reformowanego,
  • zobaczymy budynek, w którym mieściła się tzw. „Trzynastka” i porozmawiamy o historii Abrahama Gancwajcha.

Spacer poprowadzi Masza Makarowa z Działu Edukacji Muzeum Getta Warszawskiego. Jest historyczką, licencjonowaną przewodniczką po Warszawie, autorką bloga @warsaw.to.remember na instagramie i doktorantką UW.

Miejsce zbiórki – róg al. Solidarności i ul. Żelaznej (przy muralu na ścianie kamienicy na Żelaznej 91)

Spacer potrwa ok. 2 godzin i zakończy się na pl. Bankowym. Udział w spacerze jest bezpłatny.