Pokaz filmów dokumentalnych o getcie warszawskim w Warce

25  kwietnia w Centrum Edukacyjno-Muzealnym przy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce odbędzie się pokaz zrealizowanych przez MGW filmów dokumentalnych: „Historia getta warszawskiego” oraz „Dwie Flagi. Opowieść o Żydowskim Związku Wojskowym”. Pokaz zacznie się o godz. 10:00. Wstęp bezpłatny.

„Historia getta warszawskiego” to edukacyjny film dokumentalny, który powstał, aby ułatwić zadanie nauczycielom i edukatorom, którzy są zainteresowani prowadzeniem zajęć z historii getta warszawskiego. Film w przystępny sposób opowiada o funkcjonowaniu największego getta w okupowanej Europie i o powstaniu, które wybuchło w nim 19 kwietnia 1943 roku. W filmie wykorzystane zostały archiwalne fotografie i nagrania (m.in. z archiwum United States Holocaust Memorial Archiwum i Yad Vashem), fragmenty tekstów literackich oraz relację Ocalałej Barbary Marlow. Zastosowane techniki wizualne, takie jak graficzne animacje czy koloryzacja materiałów archiwalnych czynią ten film angażującym uczniów i dopasowanym do ich potrzeb.

Film przygotowało studio FixaFilm na zlecenie Działu Edukacji MGW.

Dokumentalny film Jolanty Kessler „Dwie Flagi. Opowieść o Żydowskim Związku Wojskowym” opowiada o mało znanej organizacji wojskowej, która przez wiele lat była pomijana w historiografii. Przedstawia formację, która choć skromna liczebnie (około 400–450 osób), pozostawała jednak największą siłą bojową w getcie warszawskim, między innymi za sprawą intensywnych kontaktów z polskim podziemiem niepodległościowym – ugrupowaniami takimi jak Polska Ludowa Akcja Niepodległościowa, Korpus Bezpieczeństwa, a potem Armia Krajowa, które dostarczały gettu broń i amunicję. W filmie wykorzystano nagrania archiwalne z żołnierzami ŻZW: Ziutą HartmanDawiem LandauJózefem Grynblattem i Felą Finkelsztein. Ich świadectwa uzupełnione są opiniami badaczy z Polski, Izraela i Francji.

Pokaz w Warce zorganizowany jest przez Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego we współpracy z Muzeum Getta Warszawskiego w ramach upamiętnienia 80. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Rezerwacje przyjmowane są pod numerem kontaktowym: 48 66722567 lub za pośrednictwem e-mail: rezerwacja@muzeumpulaski.pl.