Miła 18 | Warsztaty edukacyjne

Zapraszamy uczniów i nauczycieli do udziału w bezpłatnych warsztatach edukacyjnych na stanowisku archeologicznym przy dawnej ulicy Miłej 18

W czerwcu 2022 roku, u zbiegu ulic Miłej i Dubois, Muzeum Getta Warszawskiego rozpoczęło badania archeologiczne. Odsłonięte zostały piwnice XIX-wiecznych kamienic, które w czasie powstania w getcie były najprawdopodobniej częścią schronu, znanego szerzej jako „Bunkier Anielewicza”. Na wykopaliskach znaleziono ok. trzy tysiące artefaktów, w tym przedmioty codziennego użytku oraz przedmioty kultowe (np. tefilin, świeczniki szabatowe).

Proponujemy Państwu dwa rodzaje bezpłatnych warsztatów edukacyjnych przy stanowisku archeologicznym: jedne przeznaczone dla klas 3-6, drugie dla klas 7-8 oraz szkół ponadpodstawowych. Zainteresowane grupy szkolne zapraszamy do kontaktu: spacery@1943.pl

Warsztaty archeologiczne (klasy 3-6)

  • Podczas zajęć edukatorzy opowiedzą o tajnikach pracy archeologów, o tym, w jaki sposób prowadzą badania i dochodzą do stawianych tez. Znalezione podczas wykopalisk przedmioty posłużą zaś za przyczynek do opowieści o judaizmie i życiu w tradycyjnym domu żydowskim.  

Warsztaty historyczno-archeologiczne (klasy 7-8 oraz szkoły ponadpodstawowe)

  • Podczas warsztatów uczniowie zapoznają się z historią getta warszawskiego oraz powstania w getcie, obejrzą również stanowisko archeologiczne i niektóre ze znalezionych obiektów.
  • Opowieść o obiektach znalezionych podczas wykopalisk będzie jednocześnie opowieścią o historii getta warszawskiego i jego powstania. Uczniowie poznają jego przyczyny, przebieg i jego skutkach. Dowiedzą się, czym był tzw. „Bunkier Anielewicza” i jaka była jego historia. Edukatorzy przybliżą również sylwetki wybranych postaci związanych z gettem oraz opowiedzą o najważniejszych źródłach dotyczących jego istnienia i zagłady.
  • Podczas zajęć uczniom zostaną także przedstawione wybrane zagadnienia związane z judaizmem i tożsamością żydowską (np. syjonizm, dojkajt).
  • Zajęcia mogą stanowić uzupełnienie programu nauczania historii, HIT-u i języka polskiego.