MGW na XVIII Spotkaniach z Kulturą Żydowską w Busku-Zdroju

Podczas dwudniowych XVIII Spotkań z Kulturą Żydowską w Busku-Zdroju, które odbyły się 11 i 12 września, Muzeum Getta Warszawskiego reprezentowała dr Halina Postek, kierownik Działu Edukacji 

15 września 2020

Spotkania z Kulturą Żydowską korzystają z gościnności Buska od 2016 roku. Wydarzenie to doczekało się grona wiernych uczestników, nie tylko z Polski. Nie brakuje ciekawych gości i spotkań.

Gmina żydowska w Busku-Zdroju uprawomocniła się w 1888 roku. Żydzi przyczynili się do stworzenia w Busku warstwy społecznej, która wcześniej nie istniała – mieszczaństwa. Skutecznie konkurowali z Polakami na polu rzemiosła i handlu. Prowadzili pensjonaty dla kuracjuszy. Podczas wojny społeczność żydowska, stanowiąca trzecią część ludności Buska, musiała zamieszkać w getcie, a potem została wymordowana. Ci, których Niemcy nie rozstrzelali na terenie cmentarza żydowskiego, trafili do obozu zagłady w Treblince.

Dr Halina Postek wygłosiła wykład „Postawa Polaków wobec Żydów w obliczu Zagłady”. Wysłuchało go ok. stu licealistów. uczniów z klas I, II i IV I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Busku-Zdroju. Wykład traktował m.in. o opartej na represjach polityce niemieckiej wobec okupowanej ludności Polski, niemieckiej propagandzie, pogromach wielkanocnych, raporcie Jana Karskiego i Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Anna Kilian 

Zdj. MGW