Fotorelacja | Spacer tropem ostańców małego getta
23 stycznia odbył się pierwszy w 2022 r. spacer varsavianistyczny organizowany przez Muzeum Getta Warszawskiego – „Ostańce na terenie małego getta”.
Specjalistka ds. edukacji MGW, Masza Makarowa, poprowadziła grupę następującą trasą: spod wejścia na teren dawnego Szpitala Dziecięcego im. Bersohnów i Baumanów przy ul. Siennej 60 do skrzyżowania z Twardą, potem ulicą Złotą, a stamtąd z powrotem na ul. Sienną. Jednym z najważniejszych punktów ponad dwugodzinnego spaceru był zachowany fragment domu modlitwy cadyka z Góry Kalwarii Icchaka Meira Altera. Ponadto, w programie pojawiły się również: kilka fragmentów zachowanych murów getta, w tym też taki, który nie jest oznakowany, ale przetrwał wojnę; nowe rozwiązania architektoniczne, w których używa się ostańców z terenu byłego getta; słynna kamienica pod Żaglowcem na Siennej; budynek, w którym mieściła się jedyna legalnie działająca uczelnia w getcie; kamienica, w której urodził się i mieszkał przed wojną kompozytor Mieczysław Wajnberg; jeden z najnowszych murali poświęconych żydowskiej Warszawie – na tyłach przedwojennej kamienicy. Dziękujemy wszystkim za udział!
Zapraszamy na kolejny spacer varsavianistyczny, który odbędzie się 20 lutego 2022 r. Zachęcamy do śledzenia naszej strony oraz facebooka, gdzie wkrótce znajdą się szczegółowe informacje.